SalsaFan

Újra divat a retro, de vajon miért?

Te is észrevetted, hogy egyre szaporodnak a retro mintázatú és szabású ruhák a boltok fogasain? Az egyik legnagyobb amerikai zeneipari szervezet egy másik furcsa trendre is felfigyelt. Gondoltad volna?

 

A Recording Industry Association of America, magyarul Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége, szeptember közepén közölt statisztikát a bakelit lemezeladásokról. Túlzás nélkül kijelenthető, hogy a retro albumok évtizedek óta nem voltak ennyire népszerűek: 2019 első felében 224 millió dollár értékben fogytak, összesen 8,6 millió darab talált gazdára.

Ez a számadat már csak azért is megdöbbentő, mert a zeneipar köztudottan haldoklik a számtalan illegális letöltést kínáló kalózoldal és az interneten ingyenesen fellelhető zenei tartalmak elterjedése miatt. A CD eladások évek óta stagnálnak, a legnagyobb zenészek is gyakorlatilag a koncertekből élnek. 

Ha azt gondolod, a retro csak Amerikában ilyen menő, tévedsz: a MAHASZ (Magyar Hanglemezgyártók Szövetsége) által kiadott statisztikák szerint az elmúlt öt évben hat és félszeresére (!) nőtt a bakelitlemezek eladása. A vinyl lemezek gyűjtése divat már itthon is!

 

A furcsaságok sorának még nincs vége!

 

Nem csak a zeneipar figyelt fel a tendenciák fordulatára. Szintén az USA tavalyi (2018-as) adatait elemezve, a nyomtatott könyvek eladása 6,9%-kal nőtt 2017-hez képest, magazinból 1,1%-kal több fogyott, ugyanakkor az e-könyvek eladása 3,6%-kal csökkent. Ha mindezt annak fényében nézzük, hogy manapság egész nap ömlik ránk a híroldalak és online magazinok cikkáradata ingyen és bérmentve, a jelenség már-már érthetetlen. 

bakelitlemez

Egy ritka bakelitlemez minden gyűjtemény éke lehet

 

Vagy mégsem?

 

Vajon mi az oka annak, hogy nő az igény a bakelitlemezek, a nyomtatott könyvek és magazinok iránt?

A választ kutatások sora kereste már. Többek között a bostoni és a baseli egyetem munkatársai végeztek felmérést a témában, és arra a megállapításra jutottak, hogy az emberek jobban szeretik a kézzelfoghatót, mint a digitális javakat.

Egy ritka bakelitlemez a múltból, egy díszes borítójú könyv, egy színes-szagos magazin sokkal nagyobb értéket képvisel az emberek szemében, mint a valamelyik felhőbe lementett digitális tartalom. Még mindig arra vagyunk berendezkedve, hogy amit birtoklunk, azt fizikálisan akarjuk, hogy meg tudjuk fogni, elpakolni jobbról balra, rendezgetni, nézegetni.

Ugyanakkor, a kutatók szerint ez még nem magyarázat arra, miért hajlandóak az emberek akár 2-3-szoros árat is kifizetni egy-egy bakelitért. Kell hozzá a tudat, hogy amit vásárolunk, az ritka, különleges, egy letűnt kor emléke. A CD formátum megjelenésekor jó ideig megszűnt a bakelitlemezek gyártása, ám mostanra újra potenciál van benne, egyre szélesebb körben terjesztik, így fellendült a gyártás is.

 

Mi a helyzet a salsával?

 

Megnéztem az Amazon legutóbbi statisztikáját ‘salsa’ témában, és a tendencia máris visszaköszönt: a bestseller eladási listán 3. helyezett lemez bizony bakelit, Willie Colón ‘Cosa nuestra’ c. albuma!

 

Ha te is gyűjtöd a retro cuccokat, a bakelitlemezeket, most már tudod, hogy épp egy világméretű divatirányzatnak hódolsz. Írd meg, melyik darab a kedvenced!

Forrás: bloomberg.com, origo.hu

 

Nálunk pedig október 25-én salsa retro party lesz, ne hagyd ki! Öltözz a régi korok divatja szerint és bulizz egy nagyot! Az esemény leírását ITT találod!

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!