2019. október 17-én örökre lehunyta szemét a világ egyik legnagyobb balettművésze. Íme, Alicia Alonso, aki a kubai balettot feltette a világ művészeti térképére!
Alicia Ernestina de la Caridad del Cobre Martínez del Hoyo, későbbi nevén Alicia Alonso 1920. december 21-én érkezett az Alonso családba negyedik, legkisebb gyerekként. Szülei spanyolok voltak, akik szerencsére támogatták lányuk művészi törekvéseit, így a kislány már kilenc évesen elkezdhette a balettiskolát.
Az egyszerűség kedvéért Alicia Martínez néven táncolt, mígnem 17 évesen, New Yorkban férjhez ment Fernando Alonso-hoz, a fiatal, ambíciózus balettművészhez, aki azért telepedett le az USA-ban, mert Kubában, lehetőségek híján, nem tudta tehetségét kamatoztatni.
Együtt jelentkeztek 1940-ben a frissen alakuló new york-i American Ballet Theatre társulatába, ahol a sikeres felvételi után éveken keresztül nagyszerű szerepek vártak rájuk a kor világhírű rendezőinek szárnyai alatt. Alicia egy véletlennek köszönheti, hogy a színház sztárjává vált: 1943. november 2-án a társulat sztárja, Alicia Markova nem tudta eltáncolni a Giselle címszerepét, sürgősen be kellett ugrani helyette. Azon a napon Alicia Alonso elindult a világhír felé.
Alicia és Fernando Alonso
A házaspár Amerikában tudatosan kereste a fejlődési lehetőségeket, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy alkalomadtán, szülőföldjükre visszatérve, mindennek hasznát vehetik. Ez a bizonyos alkalom 1948-ban jött el, amikor az American Ballet Theatre gazdasági okokra hivatkozva a teljes évad előadásait törölte. Ekkor 40 művész, köztük 16 kubai, 1948. október 28-án megalapította az Academia de Ballet Alicia Alonso nevű intézményt, amit 1955-től csak úgy ismerünk, mint Ballet Nacional de Cuba. Ez volt az ország történetének első profi balettintézménye.
A fiatal társulat 1948-49-ben már turnéra is indult, hogy bevegye Latin-Amerika nagyobb színpadait. 1950-ben, az Academia Nacional de Ballet Alicia Alonso megalapításával arról is gondoskodott a díva, hogy a következő generációk nívós képzésben részesüljenek.
Alicia 1955-59 között Monte-Carloban nemzetközileg is ünnepelt sztárrá vált egy másik világhírű balettművész, Igor Youskevitch mellett, mint ahogy ezekben az években vált felkapottá a Szovjetunió színpadain: Moszkva és Szentpétervár (akkor Leningrád) tárt karokkal fogadta. Több évtizeden keresztül járta a világot, megfordult Európa minden pontján, Ázsiában, Észak- és Dél-Amerikában, meghívott sztárként szerepelt a Párizsi Operaházban vagy a Dán Királyi Balett társulatában.
Ezekben az években nem véletlen a külföldre összpontosítás. 1955-ben csúcsosodik ki Kubában Fulgencio Batista diktatorikus rezsimje, aki megpróbálja a balettintézmény és Alicia hírnevét a saját propagandacéljaira használni. Ez masszív tiltakozást vált ki a társulatból, mire a diktátor válaszul megvonja a társulat állami támogatását. Az akadémia pár évre felfüggeszti működését, de a legtehetségesebb pályatársak elkísérik az Alonso házaspárt a világ színpadaira.
1959-ben, a Fidel Castro-féle revolución győzelme után teljes erőbedobással indul újra a Ballet Nacional de Cuba: latin-amerikai turné, újabb híres szerepek és egy hatalmas havannai balettfesztivál megrendezése töltik ki a hatvanas éveket.
Alicia mindeközben egyre súlyosbodó szemproblémával küszködött, így 1974-ben műtét miatt kényszerült pihenőre. A periférikus látását már fiatal korában teljesen elvesztette és az egyik szemére majdnem vak volt. Ennek tudatában még hatalmasabb tiszteletet érdemel azért, amit elért a szakmájában, hiszen a színpadon elengedhetetlen a tűpontos elhelyezkedés. Ennek érdekében táncpartnerei mindig maximálisan egyűttműködtek vele, az előadásokon pedig különböző színű erős fényekkel segítették őt a tájékozódásban.
1975 a válás éve, amelynek következtében Fernando otthagyja a Kubai Nemzeti Balettet és még abban az évben feleségül vesz egy másik balerinát.
A következő évtizedek nemzetközi sikerekről, a társulat és a szólótáncosok által elnyert díjakról és Alicia mesteri koreográfiáiról szóltak. 1993. november másodikán ünnepelték a Giselle-ben való debütjének 50. évfordulóját, amely alkalmából az immár 73 esztendős díva eltáncolt egy jelenetet a karrierjét elindító darabból.
A 2010-es évet “Alicia Alonso Évének” kiáltja ki a Kubai Kulturális Minisztérium. Ország-világ a 90 éves sztárt ünnepelte, fesztiválok, rendezvények, előadások emlékeztek meg róla.
A díva haláláig aktív maradt, hihetetlen energiái és tehetsége a táncművészet csúcsára repítették. Emlékét a Kubai Nemzeti Balett és a táncos társadalom örökre őrzi.
Kövess a Facebookon sok-sok táncos tartalomért! https://facebook.com/salsafan.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: